image
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu

Počasí

Neděle Oblačno 13/7 °C
Pondělí Oblačno 16/4 °C
Úterý Oblačno 16/8 °C
Středa Polojasno 19/12 °C

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Obecní znak

Obecní znak

Znak obce ŠimanovZnak obce Šimanov

Něco málo z historie a tvorby obecního znaku Šimanov 

Archivní průzkum nepotvrdil existenci vlastního obecního pečetního znamení obce Šimanov. Archivní fondy Národního archivu v Praze a Archivu Národního muzea v Praze z období před konstitucí obecního zřízení, u nichž lze očekávat případné užití pečeti obce, totiž ukazují pouze otisky pečeti panství Větrný Jeníkov, případně otisk jedné další nezřetelné a tedy neidentifikovatelné pečeti.
Zajímavé přitom je, že v případě několika dalších obcí tehdelšího panství Větrný Jeníkov existují doklady v podobě otisků obecních pečetí a svým pečetidlem s obrazem českého zemského patrona sv. Václava disponovala i branišovská farnost k níž Šimanov náležel.
Z uvedeného vyplývá, že pro tvorbu znaku obce nebyl k dispozici vhodný sfragistický podklad v podobě historického obrazového obecního pečetního nebo razítkového znamení, jehož figurální námět by mohl být uplatněn v novém (heraldickém) znaku obce. Pro tvorbu nového znaku obce to znamená nutnost využití alternativního postupu výběru vhodných znakových figur. Jinými slovy: Neukazuje-li se jako možné heraldizovat staré obrazové znamení obce, znak lze vytvořit prostřednictvím kombinace znakových figur a relevantích motivů z historie a geografie obce.

O které znakové figury může jít?

  • Figura milíře s planoucím ohněm představující tzv. mluvící namení obce, což znamená, že figura ve znaku přítomná odkazuje na název nositele znaku. Historická varianta názvu ibce - Kellersdorf - s totiž interpretuje dvojím způsobem, přičemž foneticky se německý název obce překládá nako "Uhlířská ves". S tímto názvem podle některých výkladů souvisí i české označení obce Šimanov či Šimonov, které má podle historických regionálních vlastivědných textů označovat uhlíře Šimona, jenž s několika dalšími uhlíři osadil na úpatí vrchu Strážníku "...kus starého lesa na pálení uhlí pro stříbrné hutě. Uhlíři si postavili v lese dřevěné příbytky a začali pálit uhlí. Když les spálili, zakoupili se paseky a mýtě. Ty zkopali kousek po kousku na pole a usadili se zde trvale..."
    Na základě této legendy odvozené od německého názvu obce se tedy Šimanov považuje za uhlířskou ves založenou někdy ve druhé polovině 13. století.
  • Kromě figury milíře lze v bodě 1 popsaný výklad názvu obce vyjádřit ještě například heroldskou figurou hrotu, nebo obecnou figurou krále milíře. Hrot může svým tvarem připomínat jak milíř, tak siluetu stromu, zatímco král milíře - tj. středověký kůl - je pak reálný komponent skutečného milíře.
  • Figura dvojice zkřížených klíčů je převzata ze znaku želivského kláštera a kromě vyjádření historické vazby vsi ke klášternímu panství se jedná rovněž o mluvící znamení, které odkazuje na druhý možný výklad názvu Kellersdorf, jenž se dle odborné literatury vysvětluje jako "... ves, z níž náležely dávky klášternímu důchodnímu...".
  • Figura plamene neboli planoucího ohně připomíná rovněž vrch Strážník, k němuž se vztahuje pověst o strážních ohních na někdejší humpolecké stezce.

Barevné řešení návrhu znaku obce Šimanov

Při realizaci návrhu znaku lze postupovat tak, že se jednotlivé varianty znaku od sebe liší kromě kompozičního řešení také v barevném provedení. U návrhu znaku bylo uvažováno o následujících barevných kombinacích s těmito významy:

  • zlatá + modrá = znakové tinktury znaku želivského kláštera (zlaté klíče v modrém znakovém poli),
  • červená = heraldická reflexe přirozené barvy ohně,
  • modrá, stříbrná, zelená, zlatá = barvy venkovské krajiny (stromy, lesy, louky, pole, vodní toky, širé nebe),
  • zlatá, černá = heraldická reflexe zbarvení dřevěného krále milíře,
  • stříbrná + červená = historické české zemské barvy = poloha obce v historicky české části moravsko-českého kraje Vysočina.

Informace o předání dekretu o udělení znaku a vlajky

Dne 13.4.2011 byl v budově Parlamentu České republiky předsedkyní poslanecké sněmovny paní Miroslavou Němcovou slavnostně předán starostce obce paní Lence Procházkové dekret o udělení obecního znaku a vlajky.V sekci Dokumenty si můžete prohlédnout oskenovaný dekret a dále soubor s několika fotografiemi. Na předávání dekretu bylo natočeno amatérské video, které si můžete prohlédnout zde.