Kalendář kulturních akcí

Některé termíny mohou být změněny

2.3.2019 - Masopust

30.3.2019 - Country bál

20.4.2019 - Sběr železa

21.4.2019 - Pletení pomlázek + tvořivé odpoledne

30.4.2019 - Čarodejnice

1.6.2019 - Otvírání rybníka + dětský den

15.6.2019 - Hasičský bál

4.8.2019 - Hasičská soutěž

28.9.2019 - Pouť

16.11.2019 - Vánoční tvoření

Prosinec 2019 - Silvestrovská zábava

Ostatní

Propagace Kraje Vysočina

V roce 2012, 2013 a 2014 získala obec podporu od Kraje Vysočina a Fondu Vysočiny. Více v letáku.

Úřední hodiny jsou v pondělí a středu od 18.00 hod. do 19.00 hod.

Obecní úřad Šimanov

Logo MAS Třešťsko
Adresa:
Šimanov 58
588 42 Větrný Jeníkov

Starosta:
Ing. Miroslav Lev
mobil:608 080 864

e-mail: obecsimanov@centrum.cz

23.3.2019
Ivona

Pověsti

Mordovna

Jižním směrem od obce, v těsném sousedství s Šimanovským rašeliništěm se nachází les zvaný Mordovna. O podivném názvu vypráví tato pověst:

Když po neštěstné třicetileté válce různí žoldnéři, kteří dlouho a krutě týrali náš lid, měli z našich krajů odejíti, mnohým se vůbec nechtělo. Neradi opouštěli zemi, kde tak dlouho je těšila krvavá žeň a nechtěli se zříci svého řemesla loupežného. Hrstka těchto bídáků se usadila právě v tomto lese. Mysleli si, že zde bezpečni budou, neboť je to místo zapadlé a vzdálené trestající ruky zákona.

Vykopali si pod zemí jeskyně a chodby, vycházeli na číhanou k nejbližším cestám ba i na trhy, kde přepadávali kupce, olupovali je a zavlékali do svých úkrytů se zbožím a zvířaty. Že se odtud zajatci již nikdy nevrátili, říkal lid lupičům „Mordýři“ a jejich úkrytům „Mordovny“.

Dlouho však svoje lotroviny neprováděli, neboť když jejich řádění neustávalo lid kos, cepů a seker se chopil a jejich mordovny přepadl, aby lupiče pochytal a na místě zmordoval. Tak došli zločinci zasloužené odplaty.

V Cejchách

Ze Šimanova do Hlávkova vedla kdysi úzká cesta hlubokými lesy. Ještě v nedávné minulosti, kdy již hodně lesů ubylo, padla zde na vás jakási tíseň a i rozjařená společnost tu umlkla.

Podle pověstí, v dobách dávno minulých, se těchto lesích za Šimanovem přečasto stávala různá neštěstí. Buď byli kupci přepadeni a oloupeni nebo pocestní ztýráni a když se chtěl někdo na svém sousedovi pomstíti v lese si na něho počíhal.

Od bezpečnosti pohraničních cest se odvíjelo i dobré jméno země. Panovníci i prostý lid se starali o pořádek a bezpečnost. Proto na pokraji pohraničních hvozdů za Šimanovem byl les v kruhu vymýcen a v těch místech, z obou stran cesty, byly postaveny vysoké červené sloupy tak zvané cejchy (znamení). Ty pak upozorňovaly kupce a pocestné na nebezpečí jež jim cestou hrozí.

Od těch dob se v místech těch říká „V Cejchách“ a pojmenování se později přeneslo i na přilehlé pole, louky a lesy.